środa, 21 listopada 2012

Jak dokarmiać ptaki


Zima za pasem. Mamy już za sobą pierwszy śnieg a temperatura nocą zaczyna spadać poniżej zera. Przygotowania do zimy trwają… Pomyślmy jednak o naszych malutkich latających sąsiadach, którzy nie mają ciepłego kącika ani nic w rodzaju spiżarni a ich los zależy od kaprysów pogody, ich wytrwałości i instynktu.
Dokarmiając ptaki możemy im znacznie ułatwić przetrwanie zimy.

Co i jak
Ważne aby ptaki dokarmiać z głową. Mamy im życie ułatwić więc nie zaczynajmy zbyt wcześnie. Ptaki, które decydują się na migrację niech spokojnie odlatują. Nie "przekonujmy” ich do pozostania na danym terenie co rodzi większą konkurencje przy karmniku. Tym bardziej nie róbmy tego przez cały rok uzależniając ptaki od łatwego pokarmu. Gdy już zdecydujemy się na dokarmianie bądźmy w tym konsekwentni gdyż ptak zapamiętuje miejsce a szukanie nowego może przerosnąć jego siły. Przerywamy tylko wtedy gdy na dobre puszczą mrozy lub w okolicy przez kilka dni widzimy kota lub krogulca. W karmniku należy regularnie sprzątać i wymieniać stary nie zjedzony pokarm. W ten sposób uchronimy ptaki od wszelkich chorób rozwijających się w spleśniałym pożywieniu.

Karmnik
Obecnie w sklepach mamy ogromny wybór wszelkiego rodzaju karmników a w internecie znajdziemy wiele poradników jak go samodzielnie wykonać. Ważne jest jednak aby pokarm był zawsze suchy i łatwo dostępny. Zachęcam do własnoręcznego wykonania karmnika, który może być ozdobą naszego ogrodu. Zabierz syna/córkę lub młodszego brata/siostrę i zróbcie wspólnie karmnik a młodzi będą mieli kupę frajdy z tego, że do ich karmnika przylatują ptaszki!

Miejsce
Gotowe do wywieszania kule z mieszanki ziaren
i tłuszczu zwierzęcego
Starajmy się dobrać miejsce w miarę osłonięte od wiatru i z dala od krzaków które mogą być kryjówką dla kotów. Sam karmnik postawmy na jakimś słupku lub paliku na wysokości około 1,5m nad ziemią co zniechęci koty do polowań. Zwróćmy również uwagę na to aby w bliskim sąsiedztwie karmnika nie było okien o które ptaki często się rozbijają.

Gotowa mieszanka ziaren

Pokarm
W sklepach można dostać gotowe mieszanki ziaren co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Każdy ptak wydziobie sobie coś dla siebie. Sikorom wywieszajmy na sznurku lub drucie kawałki nie wędzonej i nie solonej słoniny albo kule z tłuszczu zwierzęcego, które również znajdziemy w sklepach. Kosom i kwiczołom można wystawić kawałek jabłka lub rodzynki.


Ptasi kącik
Odpowiednio dobrane miejsce i pokarm może spowodować, że do naszego ogrodu będzie zaglądało spore grono różnych gatunków ptaków a my będziemy mieli świetne miejsce do tego aby je obserwować np. z herbatką na parapecie i lornetką w ręku. Wczesną wiosną jeśli zapewnimy im pokarm bogaty w witaminy możemy spodziewać się wielu gniazd w okolicy co znacznie umili nam ciepłe wiosenne poranki z "włączonym” ptasim radiem.

1 komentarz: